Tuba Atman

1984 Yılının 1 Temmuz’unda Engin ve Hayrunnisah’ın 2. Kızı olarak, çocukluğumun en güzel masal kasabası olan Gökçekaya’da Dünya’ya geldim…

Yemyeşil bir ormanın, Sakarya nehri üzerine kurulmuş bir baraj gölünün kıyısında muhteşem bir kasabaydı burası.

Burada yaşayan herkes bana her zaman kocaman bir aile olduğumuzu hissettirdi ve sevgileriyle çok şey öğrenmemi sağladılar. Yerimde duramayan bir çocuk olmama rağmen bazı şeyleri  uzun uzun seyrettiğimi ya da incelediğimi bildiklerinden bana sürekli bir şeye bakmamı söyleyip durdular 🙂 Bu sayede kayaların kuzeye bakan taraflarının yosun tuttuğunu,  kutup yıldızının en büyük yıldız olduğunu, dürbünle çok uzakların daha büyük görünebildiğini, Ay’ın  farklı şekillerini, kara çamları, çınarları, gürgenleri, meşe ağaçlarını  nehirde ve gölde yaşayan balıkları, kurbağa yavrularını, dağları, ormanda yaşayan hayvanları,  göçmen kuşları ve mevsimlere göre değişen yeryüzünün görebildiğim tüm ayrıntılarını orada öğrendim.

Bahar yağmurlarından sonra gökkuşağını görmek için güneşi bekledim, kır çiçeklerinin ortaya çıkışını, gelincikleri, mavi-mor çiçeklerin güzelliğini orada keşfettim.

Papatyalardan taç takmayı çok sevdim ve kendi masal dünyamın kahramanı oldum.

Ağaçlarla konuşup arkadaş oldum.  Bazen kocaman şatolara, gizemli kalelere, bazen uzak diyarlara, bazen de sihirli fasulyenin uzandığı görkemli bulutlara yolculuk ettim ağaçlarımın üzerinde.

Ve sonra kendi masallarımı düşledim… yeni masallar yarattım, başka diyarlara yolculuk edip çokça maceralar yaşadım… bazen ağladım, bazen güldüm, bazen coştum, bazen duruldum ve son durağım İstanbul’da biriktirdiğim güzel düşlerden bir atölye yarattım. Sonra bu atölyeyi ve bildiklerimi sevdiklerimle paylaştım, kocaman kalpli güzel öğrencilerim, değerli dostlarım, hayatımda çok özel yerleri olan sevdiğim insanlar ve aynı rüyayı paylaştığım müşterilerim oldu.

Küçük bir kasabada büyümüş olsam da zamanla bugün beni ben yapan kocaman bir dünyam oldu…

İşte Gökçekaya’da başlayan maceram bugünkü atölyemde üretimlerimlerimle; şimdiki kocaman ailem olan aynı rüyayı paylaştığım sizlerle devam ediyor.

Ömür boyu rüya görebilmek dileğiyle…

Sevgiler

Tuba Atman
EUREuro